IntoKorea – II edycja ogólnopolskiej konferencji naukowej

Sekcja Koreańska Dalekowschodniego Koła Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz CTA – Closer To Asia mają przyjemność zaprosić studentów i doktorantów na II edycję ogólnopolskiej konferencji naukowej „IntoKorea” – „Młodsze Pokolenie – Starsze Pokolenie”. Konferencja odbędzie się 24 maja w Krakowie w Auditorium Maximum (ul. Krupnicza 33, Sala Wystawowa A).

Ideą przyświecającą drugiej edycji jest zwrócenie uwagi na szeroko pojętą problematykę różnic pokoleniowych oraz charakterystyk poszczególnych grup wiekowych na terenie Półwyspu Koreańskiego.

Każde społeczeństwo na świecie boryka się z problemem przepaści generacyjnej. Kraje Półwyspu Koreańskiego nie są wyjątkami – szybki rozwój gospodarczy Korei Południowej w ostatnich dekadach był przyczyną rozbicia społeczeństwa na wielu płaszczyznach. Wystarczy wspomnieć chociażby odmienny stosunek ludzi starszych do wojny koreańskiej i jej konsekwencji lub młodszej generacji do kwestii unifikacji Półwyspu. Przemiany dotyczyły i wciąż dotyczą również Północy kraju, gdzie przechodząca z ojca na syna władza ukazuje symboliczną zmianę pokoleniową. Nie tylko kwestie historyczne, ale także polityczne i kulturowe stają się niekiedy przyczyną dyskusji oraz czynnikiem pogłębiającym różnice pomiędzy grupami wiekowymi. Poszczególne generacje mają swój specyficzny charakter oraz zmagają się z konkretnymi problemami – ludzie starsi, z niekiedy okrutnymi konsekwencjami swojego wieku; ludzie młodsi, z presją i wzrastającymi wymaganiami otoczenia. Mimo różnic istnieją między nimi podobieństwa oraz zachodzą interakcje ważne dla kształtowania się obrazu całego społeczeństwa.
Przykładowe tematy:

  • Samobójstwa wśród starszego/młodszego pokolenia Koreańczyków.
  • Zamerykanizowane pokolenie – wpływ młodych ludzi na westernizację Korei Południowej.
  • Zakorzenienie pozycji oraz szacunku do ludzi starszych w języku koreańskim.
  • Nowe oblicze Korei Północnej – Czy zmiany generacyjne wpłyną na system ekonomiczno-społeczny KRLD?

Zapraszamy do udziału studentów i doktorantów wszelkich specjalizacji, ponieważ zależy nam na interdyscyplinarnym i wszechstronnym podejściu do tematu. Jednocześnie z uwagi na wieloaspektowość poruszanej tematyki jesteśmy otwarci na innowacyjne sposoby rozumienia kwestii międzypokoleniowych na Półwyspie Koreańskim.
Opłata konferencyjna w wysokości 40 złotych, zostanie wykorzystana na materiały konferencyjne i obiad dla uczestników. Nie zawiera się w niej opłata za nocleg. Na prośbę uczestnika organizatorzy oferują pomoc w znalezieniu noclegu.
Wystąpienie nie powinno trwać dłużej niż 20 minut.
Organizatorzy zapewniają niezbędny sprzęt multimedialny (laptop, rzutnik, nagłośnienie) na życzenie prelegentów.

Terminarz:

  • do 11 kwietnia 2014 roku: zgłoszenia na konferencję na adres: intokorea.dkn@gmail.com
  • do 17 kwietnia 2014 roku: weryfikacja i potwierdzenie ostatecznej listy uczestników
  • do 30 kwietnia 2014 roku: wniesienie opłat konferencyjnych na konto podane przez organizatorów po pozytywnym rozpatrzeniu zgłoszenia
  • 24 maja 2014 roku: KONFERENCJA

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Wszelkie pytania proszę kierować na:
intokorea.dkn@gmail.com