Nowa publikacja – „Brak absolutu. Pojęcia dobra i zła w japońskiej popkulturze”

Z przyjemnością informujemy, iż nakładem Wydawnictwa Universitas ukazała się książka dr Doroty Barańskiej, członka-założyciela CTA – Closer To Asia, pt. Brak absolutu. Pojęcia dobra i zła w japońskiej popkulturze. Książka Doroty Barańskej pokazuje, że pojęcia zła i dobra są kluczowymi elementami obecnymi nie tylko w japońskim folklorze, ale w całej kulturze popularnej – od rozrywki ludowej poprzez animację do gier video.

Autorka stawia tezę, że kultura rozrywkowa jest niezwykle silnie związana z religiami Japonii, czerpie z buddyzmu, shinto, magii. I choć samo nawiązanie nie jest niczym niezwykłym, niezwykła jest drobiazgowość w przedstawianiu elementów tradycyjnych w nowej formie. Dzięki niej kultura popularna Japonii staje się źródłem do badań nie tylko nad samą kulturą, ale też nad religią, społeczeństwem, moralnością.
Zło, moralność i śmierć są nie tylko popularnymi tematami w japońskim folklorze, ale zdają się być wręcz tematem centralnym japońskiej tradycji: niemal każdy festiwal, rytuał i zwyczaj odnosi się do powiązań między żyjącymi a zmarłymi, między żyjącą rodziną, a jej zmarłymi przodkami, między teraźniejszością a przeszłością

Michiko Iwasaka, Barre Toelken, Ghosts and the Japanese: Cultural Experience in Japanese Death Legends

Więcej na stronie wydawnictwa.

Rok wydania: 2014
ISBN: 97883-242-2323-7; wyd. elektron.: 97883-242-2462-3; 97883-242-2019-9
Liczba stron: 232
Format: A5 (140×205)
Okładka: miękka ze skrzydełkami

Książka dostępna w wersji papierowej i elektronicznej.